تقویت رشد مو به روش PRP

PRP (زیبا سازی بیولوژیک)

Platelet-Rich-Plasma یک فرآورده خونی به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که طی یک فرآیند جداسازی از خون تازه و لخته نشده تهیه می شود و پلاکتها در پاسخ به آسیب بافتی و پارگی عروق فعال می شوند و با ایجاد بلاک پلاکتی و لخته منجر به انعقاد خون شده و سپس با ترشح پروتئینهای خاصی ترمیم بافتی را سبب می شوند.

مکانیسم عمل

همانطور که یک جراحت موجب فعال شدن پلاکتها و شروع پروسه ای می گردد که نتیجه آن بهبود و ترمیم بافت آسیب دیده است و با توجه به نقش پلاکتها در تمایز سلولهای بنیادی به سلولهای ناحیه آسیب دیده ، این تئوری مطرح می شود که اگر پلاکتها به صورت مصنوعی فعال و در موضعی از بدن تزریق شوند موجب تحریک و شروع پروسه بافت سازی در آن خواهد شد. بطور مثال اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد و طبیعی مو می شوند و در پوست باعث رشد آن ورفع چین و چروک ،خطوط و …. ودر استخوان یا غضروف باعث ترمیم و شکستگی یا کندگی یا سائیدگی آنها می شوند.

کاربرد

بطور کلی می توان گفت که در هر عارضه ای که تحریک فرآیند بازسازی بافت موضع بتواند نقشی در مورد عارضه داشته باشد می توان ازPRP بهره برد . بسیاری از مشکلات زیبایی نظیر چین و چروک ها ،خطوط و… حاصل پروسه پیری کلاژن، الاستین، ماتریکس بین سلولی ،فیبروپلاستها و چربی در لایه های پوست است . این پروسه تواما ، شکل،حجم ،صافی و قابلیت ارتجاعی پوست را کاهش داده ودر نهایت به شکل پیری انواع مشکلات زیبایی نظیر چین و چروک و خطوط می شود.

نقش پلاکتها در فرآیندهای بازسازی بافت های مختلف گویای توان PRP در بازسازی کلاژن ،الاستین،عروق و ماتریکس بین سلولی و در نهایت باز گردانندن دوباره شادابی و جوانی پوست است بر همین اساس هم اکنون PRP روشهای مختلف در درمانهای پوست و مو نظیر: چین و چروک ناشی از افزایش سن ،چین و چروکهای داینامیک ،اسکار آکنه ،اسکار زخم های ناشی از بریدگی ،سوختگی و…. خطوط اخم یا خنده ، کم پشتی سر یا ابرو ،پف و تیرگی دور چشم استفاده می شود.

ازمحاسن این روش می توان به سادگی عملکرد و بی خطر بودن آن اشاره نمود زیرا این فرآورده از خون خود فرد تهیه می شود از نظر ایمونولوژی خنثی بوده و هیچ گونه حساسیت یا آلرژی ایجاد نمی کند . البته این نکته را باید متذکر شد که که متاسفانه در بسیاری از مراکز از کیتهای نامعتبر که اصلا قادر به جداسازی پلاکتها نیستند استفاده می شود . این نوع کیتها بسیارارزان و غیر استاندارد است به همین دلیل از بیماران تقاضا می شود نسبت به این مساله دقت نظر داشته باشند در کلینیک آبنوس از کیتهای با مجوز وزارت بهداشت استفاده می شود ودر یک نوبت از چند کیت برای بیمار به طور همزمان استفاده می گردد زیرا معمولا برای اینکه همه سر یا صورت پوشش کامل داده شود یک کیت کافی نمی باشد . در ضمن در مورد رفع کم پشتی مو سر محصول نهایی هم توسط مزوگان پیشرفته بنام Pistor 5 که قابلیت تنظیم عمل های مختلف دارو تزریق می شود.