کاشت ریش و سیبیل

کاشت ریش

بسیاری از مردان دوست دارند ریش هایی پر تراکم و بلند داشته باشند. متأسفانه، بعضی افراد به دلیل جراحات بوجود آمده در ناحیه ریش، ژنتیک، استرس و…تراکم ریش های خود را از دست داده اند. این گونه مسائل ممکن است رشد موهای صورت را برای مردان دشوار یا حتی غیرممکن کند.

خبر خوب این است که یک راه حل موثر و دائمی برای رشد ریش وجود دارد: کاشت ریش.

مراحل کاشت ریش

مانند سایر روش های کاشت مو(FITوFUT)، کاشت ریش نیز یک فرآیند چند مرحله ای است. اولین قدم این است که جراح موها را از ناحیه اهداکننده یا همان بانک مو برداشت کند. پشت و کنار گوش ها محل های معمول برداشت هستند.

از آنجایی که خطر بزرگی وجود دارد که سیستم ایمنی بدن موهای فرد دیگری را پس بزند، باید از کاشت موهای صورت و بدن خود در طول کاشت ریش استفاده کنید. بعلاوه، موهای بدن شما بهترین تطابق را دارند و بسیار طبیعی به نظر می رسند. اگر موی کافی در طرفین یا پشت سر خود ندارید، جراح ممکن است برداشت فولیکول های مو را از ناحیه دیگری از بدن مانند قفسه سینه توصیه کند.

کاشت ریش به دو روش FUT و FIT انجام می شود.

روش های کاشت ریش

در روش FUT یک نوار بلند و باریک از محل اهداکننده یا همان بانک مو برداشته میشود. محل برداشت میتواند کنار گوش ها یا پشت سر یا ناحیه دیگری از بدن باشد که مو در آن رشد می کند.

برداشت مو به صورت نواری به جراح این امکان را می دهد که تعداد زیادی فولیکول را به یکباره استخراج کند. FUT می تواند برای بیمارانی که موهای صورتشان محدود است و می خواهند ریش پرتر داشته باشند ایده آل باشد.

این روش به یک برش خطی نیاز دارد که می تواند یک اسکار نازک در محل اهدا کننده باقی بگذارد. اگر فردی موهای خود را بلند بگذارد، جای زخم به راحتی پنهان می شود.

در روش FIT برداشت فولیکول های اهداکننده یک به یک است. جراح از یک پانچ کوچک برای برداشت فولیکول ها استفاده می کند.

بیمارانی که روش FIT  برای آن ها انتخاب میشود اغلب درد کمتری را در مقایسه با FUT گزارش می کنند. اسکارهای حاصل از این روش بسیار راحت‌تر پنهان می‌شوند زیرا به صورت نقاط ریز ظاهر می‌شوند.

اگر فردی می خواهد ناحیه کوچک تری از صورت را بپوشاند، FIT ممکن است گزینه بهتری باشد. FIT همچنین برای افرادی که موهای خود را بسیار کوتاه میکنند مناسب تر است.

هر تکنیک جراحی مزایا و معایب خود را دارد. جراح شما هر روشی که مناسب شما باشد را بررسی می‌کند و به شما می‌گوید کدام روش بر اساس اهداف و نیازهای شما مناسب است.

نتایج کاشت ریش دائمی است. هنگامی که مو شروع به رشد کرد، شما آزاد هستید که ریش جدید خود را هر طور که می خواهید حالت دهید. همچنین می‌توانید ریش خود  را کاملاً اصلاح کنید.

در هر دو روش بین 1000 تا 2000 پیوند فولیکول مو یا بیشتر از پشت سر، معمولاً  از پشت گوش یا کمی پایین تر، استخراج می شود و روی صورت کاشت می شوند.

قبل از کاشت ریش

در روز کاشت حتما یک لباس راحت بپوشید، زیرا جراحی چندین ساعت طول می کشد و شما در حین کار بیدار خواهید بود. در صورت تمایل می توان قبل از عمل از یک مسکن خوراکی استفاده کرد تا در طول انجام کاشت احساس راحتی بیشتری داشته باشید. برای اطمینان از عدم احساس درد از بی حسی موضعی استفاده می شود.

در روز عمل، پزشک طرح ریش را همراه با شما جلوی آینه مشخص می کند. سپس پزشک محل اهداکننده مو را جهت برداشت تعیین میکند.

کاشت ریش چگونه انجام میشود؟

عمل کاشت ریش در دو بخش انجام می شود.

برداشت فولیکول ها 

FITدر روش  ، اولین گام تراشیدن ناحیه  برداشت روی سر شما خواهد بود.

قبل از شروع جراحی، پزشک یک بی حس کننده موضعی به شما می دهد. داروی بی حس کننده ناحیه اهدا کننده (برداشت) و ناحیه ی کاشت را بی حس می کند.

سپس پزشک واحدهای فولیکولی (گروه‌هایی از فولیکول‌های مو) را از محل اهداکننده در طرفین یا پشت سر برداشت می‌کند( معمولاً از روش  FITاستفاده می‌کند که به کاهش جای زخم کمک کند).

هنگامی که تمام موهای اهدا کننده برداشت و آماده شد، جراح می تواند مرحله بعدی را شروع کند: کاشت موی ریش.

کاشت فولیکول ها 

او با دقت گرافت ها را آماده می کند و هر فولیکول مو را، یکی یکی، در موهای طبیعی صورت شما با زاویه مناسب قرار می دهد، به طوری که هر موهای پیوند شده به طور یکپارچه با ریش موجود ترکیب می شود. او همچنین به الگوی رشد موهای صورت توجه می‌کند و از آن الگو تقلید می‌کند تا به طبیعی‌ترین نتایج ممکن دست یابد.

در مجموع، می توانید انتظار داشته باشید که روند جراحی تا پنج ساعت طول بکشد.

در بیشتر موارد، کاشت مو در عرض 2 تا 5 ساعت کامل می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است تا 8 ساعت طول بکشد.

مراقبت های بعد از کاشت ریش

شما می توانید در همان روزی که عمل پیوند ریش انجام می شود به خانه بازگردید. از آنجایی که ممکن است در اثر استفاده از آرام بخش کمی گیج و خواب آلود باشید، باید از یکی از اعضای خانواده یا دوست نزدیک خود بخواهید تا شما را از مرکز جراحی به خانه برسانند. ممکن است بخواهید که در صورت نیاز به کمک، شخصی یک شب در کنار شما بماند.

همچنین باید از مصرف برخی داروها و قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. اشعه خورشید می تواند جای زخم را بیشتر نمایان کند، بنابراین تا حد امکان بلافاصله پس از جراحی از آن اجتناب کنید. همچنین باید از استفاده از الکل اجتناب کنید، به خصوص اگر از داروهای مسکن تجویز شده استفاده می کنید.

از آنجایی که ممکن است صورت شما پس از کاشت ریش کمی درد داشته باشد، بهتر است از خوردن غذاهایی که جویدن آنها سخت است خودداری کنید. تا زمانی که درد و تورم از بین برود، از غذاهای نرم یا غذاهایی که جویدن آنها آسان است استفاده کنید.

زمان استراحت پس از کاشت ریش

روند بهبودی پس از جراحی کاشت ریش تقریباً یک هفته طول می کشد. بیماران باید تمام دستورالعمل های مراقبت های بعدی را برای گرفتن نتایج بهتر و جلوگیری از ایجاد عوارض دنبال کنند.

روند بهبودی پس از کاشت ریش 

برای بهبودی پس از کاشت ریش به یک روز زمان نیاز دارید. پوسته های ریزی ممکن است در اطراف هر فولیکول موی تازه کاشته شده ایجاد شود، اما این پوسته ها ظرف چند روز ناپدید میشوند.

هشدار: موهای جدید ریش شما ممکن است بعد از 2 یا 3 هفته ریزش کنند.. این امرکاملاً طبیعی است – فولیکول‌ها دچار شوک می‌شوند و بلافاصله رشد نمیکنند. رشد مجدد ریش معمولاً حدود چهار تا شش ماه طول میکشد.