کاشت ابرو

کاشت ابروی طبیعی

یکی از مهم ترین مسائل در زیبایی چهره هر فردی داشتن ابروهای زیبا و پر پشت می باشد.امروزه افراد زیادی از جمله مدل ها و بازیگران و افراد مشهور اقدام به انجام کاشت ابرو طبیعی می نمایند.ابروهای نازک همانند گذشته دیگر جذابیتی نداشته و امروزه ابروهای پرپشت مورد توجه قرار گرفته است.افرادی که دچار کم پشتی و ریزش ابرو هستند

متقاضیان کاشت ابرو طبیعی هستند.

اکثر خانم ها بر این باورند که با انجام تاتو و هاشور ابرو می توانند ابروهایشان را همانند گذشته به شکل قبل برگردانند اما واقعیت بر این است که هاشور و تاتو ابرو نه تنها ابرو را به حالت طبیعی بر نمی گرداند، بلکه معایبی همچون مصنوعی بودن ظاهر ابرو، استفاده از رنگ های شیمیایی، محدود بودن مدل های ابرو، درد و خطرات ناشی از انجام ابرو را داراست.

همچنین شایان ذکر است که ابرویی که تتو و یا هاشور شده باشد به هیچ وجه آن را نمی توان پاک کرد و به شکل روز اول آن برگرداند. پس در انتخاب خود دقت کرده و قبل از انجام هرگونه فعالیتی از قبیل موضوعات یاد شده تحقیق کنید.

 

دلایل و عوامل ریزش ابرو

بیماری هایی همچون تغییرات در هورمون ها ، عفونت ها ، کمبود برخی مواد معدنی مانند آهن در بدن و همچنین اختلالات تیروئیدی ممکن است سبب ریزش مو ابرو شود.امروزه با تحقیقاتی که صورت گرفته است به این تتیجه رسیده شده است که بیشترین دلیل ریزش ابرو اختلالات تیروئیدی می باشد.

یکی دیگر از مهم ترین دلایل ریزش ابرو تغذیه نا مناسب می باشد.کمبود ویتامین E در بدن سبب ریزش مو می شود.کمبود آب بدن نیز می تواند دلیل دیگری بر ریزش ابرو باشد.کمبود پروتئین ، بیوتین ، ویتامین های گروه B و… نیز دیگر دلایل کم پشتی و ریزش ابرو است.برای درمان ریزش ابرو می توانید از اسید های چرب استفاده نمایید.مصرف امگا 3 و امگا 6 در کاهش ریزش مو بسیار موثر می باشد.همچنین استفاده مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند

گوشت مرغ و ماکیان ، تخم مرغ و… سبب از بین بردن شکنندگی مو و ضعف آن می شود.

علاوه بر این استفاده از بادام ، بادام زمینی ، فندق ، انبه و … که سرشار از آنتی اکسیدان هستند بهترین راه برای جذب ویتامین E می باشد.غلات هم مانند جو و برنج می تواند نیاز شما به ویتامین B را برطرف سازد.

استفاده از برخی داروهای سبب ریزش ابرو می شود.داروهای ضد التهاب مانند سولینداک ، داروهای درمان روانپزشکی مانند لیتیوم و یا دوگزیپین ، داروهای کاهش وزن و همچنین داروهای ضد تشنج همگی جز داروهایی هستند که استفاده از آن ها منجر به ریزش ابرو می شوند.علاوه بر این موارد داروهایی مانند داروهای ضد بارداری جز داروهایی هستند که

استفاده از آن ها باعث ریزش ابرو و مو می شود.

از دیگر مواردی که منجر به ریزش ابرو می شود اختلالات رفتاری ، سرطان ها و مراحل درمان آن)شیمی درمانی( ، عوامل فیزیکی مانند تصادفات و صدمات جسمی ، بالا رفتن سن ، ایجاد حساسیت ها و آلرژی و عوامل ژنتیکی همگی جزئی از عوامل ریزش ابرو می باشد.

موی ابرو دارای ویژگی هایی می باشد که در این جا به آن می پردازیم:

جهت رشد مو ابرو یکی از ویژگی های ابرو می باشد که جهت کاشت ابرو طبیعی می بایست به آن دقت شود.همچنین زاویه قرارگیری ابرو بدین گونه می باشد که رشد فولیکول آن به صورت زاویه دار می باشد تا مو بر روی صورت بخوابد.پس کاشت ابرو طبیعی تفاوت های با کاشت مو دارد و می بایست به آن ها دقت شود.علاوه بر این موی ابرو به صورت تکی رشد می کند و مانند موی سر از دسته های چند تایی تشکیل نشده است.

تمامی این نکات سبب می شود که کاشت ابرو طبیعی نیاز به مهارت دقت خاصی داشته باشد.به همین علت پیش از شروع کاشت ابرو تمامی این نکات در نظر گرفته شده و برای توازن 2 ابرو طرح کاشت ابرو بر روی صورت پس از شروع به کار پیاده سازی می شود.

قبل از کاشت ابرو:

-مشاوره

مشاوره کامل با پزشک به شما کمک میکند تا مطمئن شوید که آیا برای کاشت ابرو مناسب هستید یا خیر، یا اینکه آیا درمان دیگری ممکن است گزینه بهتری باشد.در این جلسه تمام سوالات خود را با پزشک مطرح کنید تا استرس و نگرانی های شما رفع شود.

-تصمیم گیری در مورد شکل مناسب ابرو

دستیابی به فرم مناسب ابرو متناسب با صورت فرد بسیار مهم است.پزشک با در نظر گرفتن نظر شما و رعایت استانداردهای لازم، فرم ابروی شما را رسم میکند ، سپس کاشت ابرو در این محل انجام میشود.

مراحل کاشت ابرو

مرحله 1 : طراحی ابروها

قبل از انجام عمل کاشت ابرو، در یک جلسه مشاوره با پزشک در مورد اهداف و انتظارات خود صحبت می کنید. در این جلسه تصمیم می گیرید که آیا پیوند ابرو روشی مناسب برای شما است یا خیر.

شما و پزشکتان ابروهای ایده آل خود را طراحی خواهید کرد. پزشک مواردی که لازم است را به شما توصیه می کند، اما به نظرات شما نیز گوش می دهد. با طراحی ابروها قبل از عمل می توانید مطمئن باشید که نتایج این روش طبیعی و رضایت بخش خواهد بود.

سپس مشخص می شود که موهای اهدا کننده از کجا و چگونه برداشته می شود. بیشتر افراد موهای خود را از قسمت پشت سر استخراج می کنند، اما بهترین گزینه برای هر فرد بستگی به این دارد که بلندی موهای شما چقدر است. موهای اهدا کننده باید از قسمت کامل و سالم مو تهیه شوند، تا فولیکول های از دست رفته قابل توجه نباشند.

مرحله 2 : اعمال بیهوشی

بیشتر افراد قبل از پیوند ابرو از داروی آرام بخش خوراکی استفاده می کنند که باعث آرامش آنها در طی عمل می شود. پزشک همچنین از بیحسی موضعی در ناحیه ابرو و ناحیه ای اهدا کننده استفاده خواهد کرد. در حین عمل بیدار خواهید شد، اما هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

مرحله 3 : برداشت و آماده سازی گرافت

با کمک تیم جراحی جراح موهای اهدا کننده را برداشت می کند. این موها معمولاً از پشت سر یا پشت گوش استخراج می شوند. دو روش اصلی برای برداشتن موهای اهداکننده وجود دارد:

FUE و FUT. با استفاده از FUE یا استخراج واحد فولیکول، پزشک از یک پانچ برای جدا کردن موها به صورت جداگانه تا زمانی که به اندازه کافی جمع شود استفاده می کند.

اما در روش FUT پزشک یک نوار کامل از پوست را از پشت سر شما خارج می کند. سپس، تیم جراحی با استفاده از میکروسکوپ پیوندها را از نوار خارج کرده و آنها را برای قرار دادن در ابرو آماده می کنند.

مرحله 4 : کاشت

جراح شما یک به یک گرافت مو را در ابروهای شما قرار می دهد. در این مرحله با دقت هر مو در زاویه صحیح کاشت می شود تا همانند موهای طبیعی ابرو رشد کنند. بنابراین روشی طولانی مدت می باشد و به طور معمول حدود چهار ساعت طول می کشد، اما بسته به تعداد پیوندها، ممکن است زمان کاشت ابرو طولانی تر یا کوتاه تر باشد.

احتمالاً پزشك دو ساعت پس از اتمام عمل صبر می كند تا مطمئن شود شما از نتایج راضی هستید. آنها می توانند تغییراتی ایجاد کنند و یا موهای بیشتری را اضافه کنند تا ابرو به شکل و حجم مناسب برسد.

مرحله 5 : مشاهده نتیجه نهایی

بیشتر افراد بعد از عمل احساس درد و ناراحتی کمی دارند و ممکن است پوسته های ریز و درشتی در اطراف ابرو های کاشت شده ایجاد شود یا ممکن است این منطقه برای چند روز قرمز شود. برخی از افراد دچار کبودی یا تورم در اطراف چشمشان می شوند، اما اکثر مردم این مشکل را ندارند. حتی اگر کبودی یا تورم داشته باشید احتمالاً قابل توجه نخواهد بود.

 

ملاحظات مربوط به بعد از کاشت ابرو ▪

ورم و کبودی

✓ ورم و کبودی بعد از کاشت تا 10 روز بعد از کاشت ادامه دارد و نیاز به مراقبت های خاص دارد

1 .عدم تقارن ابروها در این دوران طبیعی و ناشی از ورم هست و جای نگرانی نیست.

. 2 رژیم غذایی کم نمک برای جلوگیری از تورم بیشتر رعایت شود. همچنین خوردن مایعات زیاد توصیه می شود.

. 3 داروهایی که برای جلوگیری از ورم و کبودی تجویز شده ( کپسول آناهیل و قرص تریامترن) حتما مصرف شود .

4 .استفاده از کمپرس سرد 48 ساعت اول هر 2 ساعت به مدت 10 دقیقه روی پلک گذاشته شود ( بدون تماس با ناحیه ی کاشت شده) و بعد از 48 ساعت کمپرس گرم( استفاده از یک پارچه تمیز و گرم روی پلک ها (.

5 . تا 2 هفته بعد از کاشت شب ها نیمه نشسته بخوابند و به هبچ عنوان به پهلو نخوابند و تا یک سال بعد از کاشت روی صورت نخوابند( برای خواب بهتر ابروها (

. 6 استفاده از دستگاه بایوپترون (موجود در کلینیک) تا 48 ساعت بعد از کاشت برای بهبودی ورم و کبود ی ها توصیه می شود

▪ ریزش و رویش ✓

فاز ریزش موهای کاشته شده حدود روز بیست بعد از کاشت شروع می شود و تا 3 ماه ادامه دارد. حدود ماه چهارم رویش مجدد شروع می شود و 12 ماه زمان می برد .

1 طی این دوران صبوری کامل به خرج داده و نیاز به نگرانی نیست .

2 در این مدت توصیه می شود به هیچ عنوان از وسایل آرایشی و مواد شیمیایی(مداد و سایه ی ابرو،صابون و ریمل ابرو و رنگ ابرو) روی ناحیه ی کاشت استفاده نشود تا ریشه ی موها ضعیف نشوند

. 3 از پایان ماه دوم بعد از کاشت با مشورت پزشک حتما مزو تراپی و پی آر پی برای تقویت ریشه ی موهای کاشته شده انجام دهند( تعداد جلسات مورد نیاز طبق نظر پزشک مشاور (

4 . از پایان ماه اول بعد از کاشت از تقویت کننده ابرو سریتا تا یک سال روزی یکبار روی ابروها استفاده شود .

5 ویزیت های مربوطه طی این دوران جدی گرفته شود .

6 . مکمل های تجویزی ( ویتامین C ، زینک و…) تا سه الی 6 ماه بعد از کاشت مصرف

شوند

▪ شستشو و پماد ها

1 . چهار روز اول بعد از کاشت از پماد جنتامایسین روی ابروها ( شب ها یک بار قبل از خواب به صورت ضربه ای) و محل بخیه ها ( روزی دوبار بعد از شستشوی کامل دستها) استفاده شود .

2 . بعد از آن به مدت 10 روز از پماد اریترومایسین به همان شکل روی ابروها و بخیه ها استفاده شود

. 3 طی 3 روز اول به هیچ عنوان محل کاشت خیس نشود حتی عرق هم نکند .

4 . شستشو از روز چهارم بعد از کاشت حتما شروع شود وتا 10 روز ادامه دهند .

5 . از روز چهارم هر روز صبح به محض بیدار شدن بیست دقیقه زیر دوش آب ولرم باشند تا ابرو ها و بخیه ها خوب خیس بخورند. با شامپو ( ترجیحا شامپو بچه ( سر رو شستشو دهند و اجازه بدن کف شامپو از روی ابروها رد شود( اصال به ابروها تا روز 10 بعد از کاشت دست نزنند). ناحیه ی بخیه را حتما بشورند تا دلمه ها تمیز شوند و عفونت نکنند. از روز 10 بعد از کاشت داخل حمام بعد از خیس خوردن کامل ابروها با مسواک یا برس ابرو ابروها حتما برس کشی شوند تا دلمه ها از بین بروند .

6 . همچنین از روز چهارم کاشت به مدت 10 روز با اسپری آب پاش هر یک ساعت ابروها را خیس نگه دارند .

7 . از کاسه ی اب برای شستشو طی این مدت استفاده کنندو به این صورت که روز یک الی 2 بار دو کاسه آب ( یکی حاوی 4 الی 5 قطره شامپو بچه و یکی آب خالی) اول مشت مشت اب و کف رو روی ابروها بریزند و بعد با کاسه ی آب به همین صورت کف ها را شستشو دهند. بعد از شستشو به این ر وش هم می توانند برس کشی را انجام دهند .

8 . متذکر می شوم شستشو از روز چهارم بعد از کاشت به مدت 10 روز با سه روش توضیح

داده شده فوق ادامه دارد تا دلمه ها و زخم ها تمیز شوند . ▪

اصالح ابروها

1 . موهای کاشته شده اگر با موچین برداشته شوند احتماال دیگر رشد نمیکنند .

2 . برای اصالح ابرو ها از قیچی برای کوتاهی و از تیغ برای اصالح فرم ابروها استفاده

شود .

3 . بهتر است تا 2 هفته بعد از کاشت ابروها کوتاه نشوند و برای اولین بار کوتاهی در

مجموعه انجام شود تا آموزش ب بینند . 4 . بهتر است در فاز ریزش ابروها زیادی کوتاه نشوند

تا قسمت هایی که ریخته کمتر مشخص شود ولی ابروها حتما مرتب شوند .

▪ داروها

1 . نسخه بالفاصله بعد از کاشت برای مدت یک ماه تجویز می شود و بعد از آن با مراجعه

به کلینیک نسخه ی ماه های آتی را دریافت کنند

2 . حتما آنتی بی وتیک تجویزی برای جلوگیری از عفونت سر ساعت مصرف شود .

3 .مسکن 2 الی 3 روز برای جلوگیری از درد حتما مصرف شود

4 . داروهای تقویتی بسیار مهم هستن و مصرف شوند .

5 . برای خارش ناحییه ی بخیه و ابرو ها آنتی هیستامین مصرف شود . ▪

نکات دیگری که لازمه ذکر شود

1 . تا یک ماه باد کولر و پنکه و همچنین نور مستقیم آفتاب برای محل کاشت مناسب نیست. از کاله نقاب دار یا عینک آفتابی استفاده کنند( بدون برخورد با ابروها

2 . تا چهار ماه سونا، استخر، جکوزی و ورزش سنگین ممنوع است .

3 . استفاده از دخانیات تا یک سال روی نتیجه ی کاشت اثر مستقیم دارد .

4 . تا مدتی بعد از کاشت جهت جلوگیری از اسیب به ناحیه ی کاشت و خواب ابرو ها لباس

های یقه گشاد و دکمه دار بپوشند .

5 . برای خواب بهتر ابروها از پایان هفته دوم به مدت 2 ماه از هد بند چند ساعت در روز

روی ابروها استفاده کنند .

6 . اگر داخل ابروها جوش یا برامدگی و یا گوشت اضافه ایجاد شد بالفاصله به کلینیک

مراجعه کنند تا درمان الزم انجام شود .

▪ ترمیم هر کدام از موارد زیر روی نتیجه ی نهایی کاشت ابرو تاثیر دارند و ممکن هست بنا

به تشخیص متخصص این عزیزان بعد از یک سال نیاز به ترمیم داشته باشند

. ✓ شکستگی و اسکار بخیه در ناحیه کاشت

✓ عفونت ناحیه ی کاشت

✓ تتوها و ریمو های گذشته اگر به پوست اسیب جدی وارد کرده باشند

✓ کم خونی شدید

✓ باردار شیردهی و زایمان طی یک سال اول بعد از کاشت

✓ استفاده از داروهای هورمونی و مشکالت هورمونی درمان نشده(کم کاری یا پرکاری

تیر ویید ( ✓

رژیم غذایی سخت کاهش وزن بدون مشورت با پزشکان کلینیک

✓ رعایت نکردن صحیح شستشوها و مراقبت های بعد از کاشت .