جراحي زيبايي بزرگ كردن پستان

جراحي زيبايي بزرگ كردن پستان

در حال حاضر هزاران محصول تجاري از كرمهاي ويژه تا تمرينهاي خاص، وجود دارند كه ادعا مي كنند مي توانند سينه هاي شما را بزرگتر نمايند و حتي در بعضي از تبليغات نيز فراورده هايي معرفي مي شوند كه توان انجام اين كار مهم را در زمان بسياركوتاه دارند. لازم است بدانيد كه مصرف اينگونه پماد ها و يا تزريق اين آمپولها موقتي بوده و تا مدت زمان كوتاهي مثلا حدود يك ماه اثر دارد. گونه اي از جراحي ها هم با قرار دادن لايه اي اسفنجي زير پوست سينه، آن را تا يكسال بالا نگه مي‌دارد ولي اين مواد به زرودي جذب بدن خواهند شد. اگر به اين ايراد كه اين نوع اقدامات موقتي هستند ايراد مهمتري تحت عنوان خطرات احتمالي آن (مانند احتمال افزايش ميزان سرطان پستان و يا واكنش هاي غير قابل پيش‌بيني نسج بدن به اين تركيبات ) را نيز اضافه كنيد به اين نتيجه خواهيد رسيد كه بي جهت به اين موارد اعتماد نكنيد و سلامت خود را به مخاطره نياندازيد. حقيقت اين است كه تنها يك راه مطمأن براي بزرگتر كردن سينه ها وجود دارد، و آن عبارت است از جراحي!

بزرگ کردن پستان ها يکي از شايع ترين اعمال جراحي زيبايي مورد در خواست بانوان است. طبق آمار حدود سه ميليون زن در سراسر دنيا در 35 سال اخير پروتز پستان گذاشته اند. علل مهم درخواست جراحي بزرگ كردن پستان ها شامل موارد زير است:

1. برخي از بانوان در حالي كه پستان هايي با شكل و اندازه طبيعي دارند احساس خوبي تسبت به اين عضو خود ندارند و ترجيح مي‌دهند پستان هايشان بزرگتر باشد.

2. عده كمي از درخواست كنندگان، بيماري خاصي دارند كه در طي آن پستان هاي آنها رشد واقعي و طبيعي نداشته است. در واقع اين افراد به علت ابتلا به بيماري خاص كانديد جراحي هستند، اگر چه اين كار باعث زيباتر شدن پستان ها نيز مي شود و از اين نظر عمل جراحي آنها جزو اعمال جراحي زيبايي محسوب مي‌شود.

3. بسياري از بانوان با افزايش سن يا شيردهي دچار تغيير شكل پستان و افتادگي آن شده اند كه براي آنها خوشايند نيست و بنابر‌اين درخواست بالا كشيدن يا بزرگ كردن پستان را دارند.

4. در برخي موارد بيماران قبلا به هر علت از جمله سرطان پستان تحت عمل جراحي قرار گرفته اند و پستان هايشان كوچك شده است. در اين موارد آنان درخواست بازگرداندن اندازه و شكل طبيعي را به عضو خود دارند.

به هر دليلي كه درخواست جراحي بزرگ كردن پستان ها را داريد بهتر است بدانيد كه اين موضوع تصميمي است كه بايد کاملا شخصي و آگاهانه گرفته شود و نبايد صرفا براي خشنود کردن کس ديگري گرفته شود. توجه داشته باشيد كه اين عمل هم مثل بسياري از اعمال جراحي زيبايي ديگر، به تنهايي تمام مشکلات اصلي زندگي شما را حل نمي کند، اما ممکن است به افزايش اعتماد به نفس و بهبود شکل ظاهري شما کمک کند.. اين شماييد كه پس از انجام مشورت هاي كافي بايد تمام فوايد و اشكالات بالقوه اين عمل را بررسي نموده و تصميم نهايي را بگيريد.

توجه داشته باشيد که روشهاي مختلفي براي اين نوع جراحي وجود دارد. انتخاب بهترين روش براي جراحي، بستگي به سن و شرايط فيزيکي بدن شما و شرايط عمومي سلامت شما دارد. محل برش روي پستانها مي تواند متغير باشد و اين شما هستيد که پس از کسب اطلاعات کافي در مورد فايده ها و ضررهاي احتمالي هريک از روشها، از پزشک معالج خود کمک گرفته و بهترين روش را انتخاب مي نمائيد.

مشخصات پروتزهاي پستاني

مهمترين و شايعترين سؤالي که بسياري از زنان قبل از عمل جراحي بزرگ کردن پستانها دارند در مورد پروتز است. سؤالاتي نظير اينکه، جنس پروتز چيست؟ قوام آن چگونه است؟ آيا اين پروتزها باعث ايجاد سرطان پستان مي شوند؟ آيا اين جسم خارجي در بدن باعث آسيب و از بين رفتن پستان طبيعي نمي شود؟ آيا پس از جاگذاري پروتز براي بزرگ کردن يا بالا کشيدن پستانها امکان انجام ماموگرافي يا سونوگرافي براي بررسي هاي بعدي پستان از بين نمي رود؟ و بسياري از سؤالات ديگر. در ادامه مطلب شما پاسخ سوالات بالا را خواهيد يافت.

جنس پروتز پستاني چيست؟

اگرچه لايه خارجي تمام پروتزها از سيليکون ساخته شده است ولي داخل آن مي تواند از مواد مختلفي مثل آب نمک و يا ژل سيليکون خالص پر شده باشد. اگرچه سابق براين اغلب پروتزها پر شده از آب و نمک يا ژل سيليکون ساده بوده، ولي امروزه در اغلب پروتزهايي که مورد استفاده قرار مي گيرند (بخصوص در انواع قطره اشکي) از ژل سيليکون منسجم استفاده مي شود.

انواع جديدتري از پروتزها نيز وجود دارند که پروتزهاي تري لوسنت (روغن سويا) و ئيدروژني از آن نوعند که با توجه به اشکالات احتمالي مصرف آنها، هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمي گيرند. درمجموع مي توان گفت با توجه به سابقه 35 سال? استفاده از پروتزهاي پستاني با جنس سيليکون، اغلب جراحان تمايل بيشتري براي استفاده از اين نوع پروتزها دارند.

شکل پروتزهاي پستاني چگونه اند؟

تاکنون 3 نوع شکل کلي از پروتز وجود دارد:

1- نوع گرد

2- نوع قطره اشکي

3- نوع غيرقرينه

پروتزهاي گرد اغلب از ژل سيليکون استاندارد ساخته شده است و شکل آن بصورت يک ديسکت گرد است. قوام اين پروتزها بسيار نرم و شبيه بافت طبيعي پستان است. درحقيقت چنانچه از روبرو اين پروتزها را نگاه کنيم گرد و مدور هستند و ازپهلو بصورت يک صفح? ضخيم مي باشند.

پروتزهاي قطره اشکي از ژل سيليکون منسجم پر شده اند. اين ژل ها قوام سفت تري دارند که مي توانند شکل خاصي به خود بگيرند. وقتي از روبرو به اين پروتزها نگاه مي کنيد، نمايي بيضي شکل دارند و از پهلو نمايي شبيه نسج واقعي پستان دارند به اين معني که قسمت بالاي آنها نازکتر و قسمت پائين آنها ضخيم تر است. اين پروتزها عموماً نسبت به پروتزهاي گرد، گران ترند و در لمس کمي سفت تر به نظر مي رسند.

پروتزهاي غيرقرينه شبيه پروتزهاي قطره اشکي هستند با اين تفاوت که علاوه بر ضخيم تر بودن قسمت پائين پروتز (کمتر از نوع قطره اشکي)، قسمت خارجي پروتز از قسمت داخلي آن ضخيم تر است. با اين توضيح مي توان حدس زد که برخلاف دو نوع پروتز گفته شده، استفاده از اين نوع پروتزها در سمت راست و چپ متفاوت است و لازم است جراح، پروتز غيرقرينه راست يا چپ را بطور مشخص براي هر طرفي که لازم است، انتخاب نمايد. از اين نوع پروتز بيشتر براي بازسازي پستان بعد از جراحي برداشتن کامل پستان استفاده مي شود.

دو نکته باقي مي ماند. اول اينکه، براي جراحي هاي زيبايي پستان اغلب از يکي از دو نوع گرد يا قطره اشکي استفاده مي شود که انتخاب نوع آنها بستگي به نسج پستان و فرم فيزيکي بدن شما دارد. در مواردي که ميزان نسج پستان بسيار کم باشد، انتخاب بهتر، پروتزهاي قطره اشکي است ولي درمجموع بايد بدانيد که پروتزهايي که بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرند، انواع گرد هستند.

نکته دوم اينکه از هريک از اين پروتزها، انواع مختلفي وجود دارند که از نظر ميزاني از بيرون زدگي که در پستان ايجاد مي کنند،متفاوتند. در حقيقت قطري از پروتز که باعث جلوزدن نسج پستان مي شود مي تواند در سه شکل کم، زياد و خيلي زياد متغير باشد. اين به اين معني است که مثلاً وقتي از روبرو به يک پروتز که قطر آن حدود 5/10 سانتيمتر است و درجه بيرون زدگي کم دارد نگاه کنيم، 3 سانتيمتر بيرون زدگي ايجاد مي نمايد. درحاليکه پروتزي با همين قطر اگر درجه بيرون زدگي خيلي زياد داشته باشد، ممکن است بيش از 5/4 سانتيمتر بيرون زدگي را ايجاد نمايد.

بهترين اندازه پروتز کدام است؟

همانگونه که اشاره شد پروتزهاي پستاني از نظر شکل و نيز از نظر ميزان بيرون زدگي پستاني که ايجاد مي نمايند، اشکال متفاوتي دارند. توجه داشته باشيد با اندازه گيري هايي که دکتر رفيعي از سينه شما خواهند کرد، بهترين سايز پروتز پستاني در تناسب با قد و شرايط فيزيکي بدنتان به شما پيشنهاد مي شود. عده کمي از بانوان تقاضاي

پروتزهاي بسيار بزرگتر از ميزان پيشنهاد شده را دارند. از آنجا که هرقدر حجم پروتز بيشتر باشد، پهناي پايه پروتز نيز بيشتر مي شود، امکان دارد لبه هاي پروتزهاي بزرگتر از ميزان پيشنهاد شده براي شما، از اطراف نسج پستانتان بيرون تر قرار گرفته و مشکل ظاهري براي شما ايجاد کرده و قابل لمس بوده و خوشايند نباشد. البته پروتزهاي با درجه بيرون زدگي بسيار زياد، مي تواند تاحدودي اين مشکل را حل کند ولي بکارگيري اين پروتزها هم مشکلات خاص خود مثل احتمال چرخش و … را بهمراه دارد. درنهايت اين شما هستيد که انداز? تقريبي از آنچه انتظار داريد را به پزشک خود اطلاع مي دهيد ولي انتخاب نوع پروتز را بايد تاحد ممکن به تصميم دوجانبه خود و پزشک معالجتان واگذار نمائيد.

آيا پروتزهاي پستاني باعث ايجاد سرطان مي شوند؟

پاسخ اين سؤال در يک کلام اين است: خير. تاکنون هيچ گزارش جامعي که نشان دهد اين پروتزهاي سيليکوني باعث ايجاد سرطان مي شوند، منتشر نشده است. تنها گزارشات بسيار محدودي که درخصوص مضرات پروتز منتشر شده اند، مربوط به همراهي استفاده از پروتزها و بروز يک بيماري ايمني وابسته به سيليکون است که آن نيز مورد تائيد قرار نگرفته است. بنابراين مي توان گفت که درمجموع، بکارگيري پروتز پستاني براي اعمال جراحي زيبايي پستان و يا جايگزيني پستان، عملي ايمن و کم خطر است.

آيا پس از جاگذاري پروتز امکان انجام ماموگرافي و ساير بررسي ها وجود دارد؟

در گذشته که تنها شيوه دقيق بررسي ضايعات پستاني ماموگرافي بود، جاگذاري پروتز در پستان در افراد پرخطر از نظر سرطان پستان (نظير کساني که سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان پستان دارند) که بايد تحت مراقبت هاي شديدتر باشند، توصيه نمي شد. با پيشرفت تکنيک ها و وسايل مورد استفاده در بررسي و غربالگري سرطان پستان نظير MRI، امروزه اين نگراني رفع شده و منعي براي استفاده از پروتز حتي براي افراد پرخطر وجود ندارد. تنها نکته مهم اين است که در افراديکه پروتز پستاني دارند، لازم است براي برنامه هاي معمول چک آپ براي سرطان پستان از امکانات ديگري بجز ماموگرافي مثل MRI يا سونوگرافي استفاده شود. توجه کنيد که قرار دادن پروتز نه تنها مانع از معاينه صحيح نمي شود، بلکه در مواردي مي تواند باعث شود که معاينه ساده تر و بهتر انجام گردد.

آيا زمان مشخصي براي باقي ماندن پروتزهاي پستاني وجود دارد؟

پاسخ اين سؤال اين است که پروتزهاي پستاني ابدي نيستند. درحقيقت اگرچه اين پروتزها عمر متوسطي بيش از 20 سال دارند، ولي لازم است بصورت مرتب ساليانه بخصوص پس از حدود 10 سال مورد بررسي قرار گيرند. چنانچه پزشک معالجتان هرگونه شکي به سالم بودن پروتز داشته باشد، بعد از انجام معاينه، سونوگرافي و درصورت لزوم MRI درخواست خواهد کرد تا به تشخيص قطعي برسد. باز شدن و فرسوده شدن جدار پروتز اشکال عمده اي در سلامت شما ايجاد نمي کند ولي لازم است بزودي عمل تعويض پروتز انجام شود. البته توجه داشته باشيد با توجه به واکنش طبيعي نسج بدن حول پروتز، (کپسول) محتويات ژل سيليکوني با نسج پستان شما حداقل تماس را خواهد داشت و شما زمان کافي براي جايگزين کردن پروتز پاره و فرسوده با پروتز سالم را خواهيد داشت.

آنچه مهم است اينکه پروتزهاي امروزي در مقابل ضربه و آسيب بسيار مقاومند و حتي در برخي موارد، وزن هاي بسيار زياد را تحمل مي کنند ولي با اين حال بهتر است پس از جراحي پروتز دقت کنيد که حتي المقدور ضربه اي به پروتز (پستان جديد شما) وارد نشده يا اين وسيله مورد فشار قرار نگيرد.

محل قرار دادن پروتز کجاست؟

محل قرار دادن پروتز در يکي از دو محل پشت پستان يا پشت عضله زير پستان (عضل? پکتورال) است. جاگذاري پروتز در هريک از اين محل ها بستگي به شرايط فيزيکي بيمار و هدف از جاگذاري پروتز است. بعنوان مثال در مواردي که هدف از جاگذاري پروتز، بازسازي پستان بعد از جراحي برداشتن کامل پستان به دنبال سرطان پستان است، پروتز حتماً بايد در پشت عضله جاگذاري شود. چنانچه در اين موارد پروتز روي عضله و طبيعتاً زير پوست (چون بافت پستاني وجود ندارد) جاگذاري شود، امکان بيرون زدن پروتز و عوارض عمل بسيار بالا مي رود.

در مواردي که علت انجام عمل جراحي، مقاصد زيبايي است، بسته به شرايط فيزيکي و شکل و حجم پستان امکان جاگذاري پروتز در هردو فضاي زير پستان و زير عضله وجود دارد. به طور كلي شايعترين محل جاگرازي پروتز در سراسر دنيا پشت عضله است و به ويژه در مواردي كه فرد قبلا پستان هاي بزرگ داشته و در حال حاضر حجم انها به هر دليل كم شده است بهترين انتخاب همين جاگذاري پروتز در پشت پستان است ولي چنانچه نسج کافي از پستان وجود نداشته باشد (پستانهاي بسيار کوچک)، ترجيح داده مي شود پروتز در زير عضله جاگذاري شود. شايد بتوان گفت بهترين بيمار براي جاگذاري پروتز در پشت پستان و نه در پشت عضله، بيماري است که افتادگي پستان دارد و نسج پستان کوچک اما کافي براي پوشانيدن پروتز دارد. اغلب خانمهاي لاغري که سينه هاي کوچک يا متوسط دارند و بعد از شيردهي دچار افتادگي پستانها شده اند، در اين گروه قرار مي گيرند.

چنانچه در کسي که نسج پستاني بسيار کمي دارد پروتز در پشت پستان جاگذاري شود، پروتز پستاني پس از عمل لمس خواهد شد و اين احساس خوشايندي براي بيمار ايجاد نمي کند. در مواردي حتي لبه پروتز بصورت پلکاني ممکن است از بالا يا از اطراف ديده و حتي لمس شود که موضوع را پيچيده تر مي کند. مزيت ديگر اين است در اين حالت مامو گرافي با کيفيت بهتري انجام مي شود. اشکال آن اين است که ممکن است درد يا ناراحتي بيشتري بعد از عمل داشته باشيد و پروتز سينه با حرکات معين ماهيچه حرکت ميکند.
تصميم در مورد اينکه چه مکاني براي گذاشتن پروتز متناسب اسب ، در زمان مشاوره مورد بررسي قرار خواهد گرفت

جاگذاري پروتز در پشت پستان معمولاً ساده تر بوده و جراحي آن کوتاه تر است. درد بعد از عمل در اغلب موارد در اين نوع جاگذاري، کمتر است. البته نسبت به بسياري از اعمال جراحي درد و مشکلات پس از عمل، در هردونوع جاگذاري پروتز بسيار کم است و درمجموع مي توان گفت که عمل جراحي پروتزگذاري، از آن دسته اعمال جراحي است که بعد از عمل درد و مشکلات زيادي براي بيمار ايجاد نمي کند. تنها موضوعي که برخي از بانوان از آن شکايت دارند، احساس کشش نسبي در پوست محل پستانهاست که ناشي از کشيده شدن پوست بوده و مدت كوتاهي پس از عمل برطرف مي شود.

عمل جراحي جاگذاري پروتز چگونه انجام مي شود؟

الف: اقدامات قبل از عمل

اصول کلي مربوط به آمادگي قبل از عمل که در قسمت هاي ديگر اين وب سايت بطور مفصل به آن اشاره شده است، لازم است مورد توجه قرار گيرد.

علاوه براين کليات تعيين سايز و نوع پروتز از مهمترين موضوعاتي است که بايد پيش از عمل مدنظر قرار گيرد. بجز اين موارد، موضوعات ديگري نيز وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره مي شود.

ب: بيهوشي مورد استفاده و طول مدت عمل جراحي كدامند؟

معمولا اين عمل جراحي تحت بيهوشي عمومي انجام مي شود و بندرت لازم ميشود که بيمار يكشب در بيمارستان بماند. انجام اين عمل معمولا يك ساعت به طول مي انجامد.

ج: بهترين برش جراحي براي جاگذاري پروتز كدام است؟

به طورکلي 3 نوع برش جراحي براي جاگذاري پروتز وجود دارد که هريک، کاربردهاي خاص خود را دارد و لازم است بجا و به درستي انتخاب گردند:

1- برش نيم دايره اي در دور هاله پستان

در اين روش، برش پوستي در حدفاصل بين هاله و پوست پستان داده مي شود. از طريق اين برش، فضاي مجازي پشت پستان يا پشت عضله مشخص شده و سپس فضاي لازم براي جاگذاري پروتز ايجاد مي شود. از محاسن ويژه اين روش اين است که هيچ برش ديگري در هيچ محل ديگري از پستان داده نمي شود. خط برش بعد از ترميم در حداقل ممکن خواهد بود. آنچه درخصوص اشکالات اين روش گفته مي شود، امکان ايجاد نقايصي براي شيردهي در آينده است که در درصدي از بيماران ديده مي شود. در اين روش مانند ساير برشهاي ديگر، امکان جاگذاري پروتز در فضاي پشت پستان و يا پشت عضله وجود دارد.

2- برش افقي در زير چين زيرپستاني

در اين روش برش پوستي در حدود يك سانتي متر بالاي خط زيرپستاني داده مي شود و از اين طريق فضاي مجازي پشت پستان يا پشت عضله مشخص مي گردد و ساير اقدامات نظير جاگذاري پروتز در روش فبل انجام مي گيرد. از محاسن اين روش آسانتر بودن تکنيک انجام عمل جراحي و عدم وجود هرگونه برش در نماي روبرو و در وضعيت ايستاده است، اگرچه در وضعيت خوابيده اين خط حدود 5-4 سانتي متري در زير هردو پستان ديده خواهد شد. اين خط معمولاً واضح تر از خطي که در روش اول توضيح داده شد، مشخص مي گردد. ذكر اين نكته با تاكيد بيشتر لازم است كه با توجه به وضعيت قرارگيري پستان، اين خط برش در وضعيت ايستاده ديده نمي شود و بنابراين بيماران از اين نظر مشکل کمي دارند. در اين روش هيچگونه آسيبي به شيردهي بيمار در آينده وارد نخواهد شد.

3- برش در ناحيه زير بغل:

در اين روش، برش جراحي در پوست ناحيه زيربغل انجام مي شود. از طريق ايجاد يک تونل زيرپوستي به فضاي زير پستان دسترسي پيدا مي شود. سپس پروتز را از اين تونل عبور داده و در محل مورد نظر قرار مي دهيم. آنچه در اين روش اهميت دارد اين است که در اين روش هيچگونه برشي در روي پستان داده نمي شود و آثاري از محل عمل روي پستان وجود ندارد. البته براي برخي از بيماران، برشي که در ناحيه زيربغل ديده مي شود، ناخوشايندتر از برش هاي پستاني است چرا كه اين خط برش در فسمتي است كه خارج از محدوده پوششي لباس هاي زير مي باشد. از طرفي انجام اين روش مشکل تر از ساير روش ها بوده و عوارض احتمالي بالاتري دارد. چنانچه جراح دقت کافي در انجام اين عمل نداشته باشد، حتي عوارضي مثل ورم دست مي تواند ايجاد شود كه عارضه اي مهم بوده و به سختي قابل درمان است.

4- ساير روشها

اخيراً گزارشهايي از جاگذاري پروتز با استفاده از برشهاي جراحي در ساير نقاط مثل دور ناف گرديده است که محاسن و اشکالات مخصوص به خود را دارد. ولي به هرحال بجز در موارد بسيار خاص، استفاده از اين روش توصيه نمي شود. جاگذاري پروتز از طريق جراحي لاپاروسکوپي نيز در موارد بسيار کمي مطرح شده است ولي با توجه به مشکلات اين روش در جاگذاري پروتز، انجام اين روش به صورت عمومي درنيامده است.

درمجموع توجه به دونکته ضروري است. اول اينکه؛ جاي محل برش در هرصورت تا مدتها بعد از عمل باقي خواهد بود. البته ميزان مشخص بودن محل برش در افراد مختلف مي تواند بسيار متفاوت باشد. در برخي از بانوان با گذشت زمان، محل برش کاملاً ترميم شده و نماي زخم باقيمانده بصورت يک خط بسيار نازک و همرنگ با پوست اصلي بيمار خواهد بود. درحاليکه در برخي ديگر محل زخم، قرمز، متورم و پهن خواهد ماند. اگرچه اين حالت نادر است، ولي پيش بيني اين موضوع که محل زخم در کدام بيمار بسيار کم و غيرقابل ديدن بوده و يا قرمز و آزاردهنده باشد، امکان پذير نيست. وجود سابقه قبلي از اسکارهاي عمل جراحيِ بد و قرمز، زنگ خطري براي ايجاد مجدد اين حالت است. البته عکس اين حالت صحيح نيست. يعني اگر بيمار از محلهاي عمل قبلي خود راضي است و مشکل جدي در اين محلها وجود ندارد، الزاماً به اين معني نيست که در محل جديد جراحي نيز حتماً محل عمل مشخص نخواهد بود. اگرچه در اين موارد احتمال بروز محل جراحيِ بد، بسيار کمتر مي شود.

نکته دوم اين است که محل برش معمولاً با توجه به نظر جراح (اينکه چه نوع برشي مقدور است) و نظر شما (اينکه محل برش اگر کجا باشد شما راحت تريد) انتخاب مي شود. ممکن است شما از وجود محل برش در ناحيه زيربغل بيشتر ناراحت باشيد تا برش زير پستان. اين موضوع کاملاً به شما بستگي دارد. شما پيشنهاد خود را به جراح ارائه دهيد، چنانچه از نظر تکنيکي برش پيشنهاد شده شما مقدور باشد، جراح نيز نظر شما را مورد توجه قرار خواهد داد.

سوالات شايعي كه براي بيماران پيش ميآيد.

1. آيا اين عمل دردناک است؟
درد در طي عمل جراحي بزرگ کردن سينه تا حدي وجود دارد. پيش بيني اينكه شما پس از عمل چقدر درد خواهيد داشت بسيار مشکل است. در حالي که بعضي افرادا اين فرايند را دردناک مي دانند، برخي ديگر درد بسيار کمي را بعد از عمل جراحي گزارش مي كنند. مکان قرار دادن پروتز سينه نيز در ميزان درد اهميت دارد. چانچه پروتز در پشت ماهيچه ي سينه اي قرار داده شود درد بيشتر است چون بايد مقداري از ماهيچه بريده شود تا فضايي براي گذاشتن پروتز سينه باز شود. بيشتر زنان ميزان متوسطي از درد در پنج روز اول دارند که با مسکن قابل كنترل خواهد بود

2. روزهاي ابتدايي پس از عمل چگونه سپري مي‌شوند؟

پستان‌ها تا حدودي ورم کرده و ممكن است حتي کبود شوند. اين حالت معمولا دوتا سه هفته بعد از بين مي رود. گاهي اوقات ورم دو سينه ممکن است با هم متفاوت باشد. اين حالت عادي است و به مرور زمان بر طرف مي شود اگرچه اگر تفاوت زيادي بين دو پستان وجود داشت، بايد حتما با پزشک تماس بگيريد.
بعد از بزرگ کردن سينه ممکن است به نظر برسد که سينه خيلي در بالا قرار دارد اين حالت نيز عادي است.در طي دو ماه اول بعد از عمل كه پروتز کم کم پائين مي‌آيد و جاي خود را پيدا مي‌كند اصلاح خواهد شد . گاهي پروتز در يک طرف سريعتر از طرف ديگر پائين مي‌آيد. در اين موارد نگران نشويد، چون اين حالت بعضي اوقات رخ مي دهد.
بدنبال عمل جراحي شما بايد از لباس زير (سوتين) مناسب استفاده كنيد كه در زير آن كش پهني وجود دارد. لازم است که به مدت دو هفته محل عمل را خشک نگه داريد. بعد از دو روز پانسمان شما برداشته خواهد شد و زخم بررسي و باز بيني شده و کمي تميز مي شود. اکثرا بخيه‌اي براي کشيدن وجود ندارد چون در اين عمل از بخيه هاي جذب شدني استفاده مي‌شود.

3. چه مدت طول مي کشد تا بيمار بتواند به فعاليت هاي عادي باز گردد؟

بيمارميتواند به آرامي راه برود و کارهاي سبک را از روز بعد از عمل انجام دهد. بهتر است در 7 تا 10 روز اول، از انجام هر گونه کارهاي سنگين يا بلند کردن اجسام اجتباب كند. بر حسب نوع شغلي كه بيمار دارد بسياري از زنان بعد از اين مدت كوتاه مي‌توانند به سر کار خود بر گردند. معمولا او مي تواند تمرينات سبک دست و پا ها را بعد از سه هفته شروع کند ولي بهتر است حركات ورزشي بازوها وشانه ها و شنا کردن را بعد از 6 هفته شروع کند. توجه كنيد كه وقتي تمرين و ورزش مي‌کنيد از سينه بند ورزشي مناسب استفاده نماييد.

رانندگي کردن بعد از يک هفته مجاز است. فعاليت جنسي بعد از حدود 4 هفته ميتواند شروع شود؛ اگرچه در اين مرحله هم فقط لمس آرام سينه ها توصيه ميشود.

4. آيا حس نوک پستان تغيير مي‌كند؟

در تعدادي از بيماران، حس نوک پستان دچار تغييراتي مي شود که اين موارد مي تواند شامل کم حسي، پرحسي و حساسيت نوک پستان و يا بي حسي كامل باشد. توجه داشته باشيد که در اغلب موارد، اين تغييرات حس، موقتي بوده و پس از مدتي بهبود مي يابد. البته اين زمان مي تواند متغير بوده و حتي تا 2 سال طول بکشد.

5. آيا اين عمل اشكالي در شيردهي و حاملگي ايجاد مي‌كند؟

چنانچه عمل جراحي از طريق برش زيرپستان يا زير بغل انجام شود، هيچ مشکلي براي شيردهي ايجاد نمي شود. تنها در مواردي که برش جراحي دور هال? پستان باشد، احتمال بروز اشکالاتي در شيردهي وجود دارد.

از نظر امکان انجام بارداري پس از جاگذاري پروتز بايد گفت که انجام بارداري پس از عمل جراحي پروتز اشکالي براي بيمار ايجاد نمي کند. تنها موضوعي که باعث نگراني بسياري از بيماران مي شود اين است که بارداري باعث افزايش و تورم بافت شيرساز پستان مي شود. اگرچه اين حالت پس از اتمام شيردهي برطرف مي شود، ولي کشيدگي پوست و درحقيقت بزرگ شدن پوست، ممکن است باقيمانده وباعث شود که پروتز پائين تر از حد معمول قرار گيرد و به نظر برسد که افتادگي تشديد شده است. شايد بتوان گفت که اگر پروتز پستاني در زناني که قصد باردار شدن در آينده را دارند در زير عضله جاگذاري شود، اين حالت کمتر اتفاق مي افتد ولي بهرحال تغيير شکل ظاهري پستان پس از بارداري مي تواند باعث نارضايتي بيمار از افتادگي پستان گردد.

6. بعد از عمل بايد چه نوع عوارضي را انتظار داسته باشم؟

عوارض عمل جاگذاري پروتز عموماً کم و قابل چشم پوشي است ولي همانگونه که قبلاً نيز اشاره گرديد، اين عمل نيز مانند تمام اعمال جراحي ديگر مي تواند عوارضي بدنبال داشته باشد. بدنبال اين جراحي، دو دسته از عوارض مي توانند براي بيمار ايجاد شوند:

دسته اول از عوارض، عوارضي هستند که بصورت عمومي مي توانند در تمام اعمال جراحي ايجاد شوند. خونريزي، عفونت زخم، عوارض بيهوشي و … جزء شاخص ترين مثالها در اين خصوص مي باشند. اگرچه اين عوارض در عمل جراحي پروتزگذاري بسيار نادرمي باشند، ولي بهرحال احتمال ناچيزي از وقوع دارند.

دسته دوم از عوارض، آندسته از عوارضي هستند که بصورت اختصاصي در اين عمل امکان ايجاد شدن دارند. بعنوان مثال بيماري که پروتز براي وي گذاشته مي شود، در معرض ايجاد عفونت پروتز است. اين عارضه بويژه با درمانهاي پيشگيرانه آنتي بيوتيکي بسيار نادر است و احتمال ايجاد آن بسيار بسيار کم است. مثال ديگر در همين موارد، ايجاد کپسول دور پروتز است. درحقيقت گاهي سيستم دفاعي بدن فرد، در درازمدت، پروتز را بعنوان يک جسم خارجي درنظر گرفته و به آن حمله مي کند. در اين حالت کپسولي دور پروتز ايجاد شده و التهاب آن باعث کشش و کوچک شدن فضا و سفتي و تغيير شکل پستان مي شود. اگرچه اين حالت نيز قابل درمان بوسيله داروها و يا جراحي ديگري است ولي بهرحال اين عارضه از مواردي است که آزاردهنده مي باشد.

پيش بيني اينکه اين حالت در کدام بيمار ايجاد مي شود، بسيار مشکل است. اين نکته تائيد مي شود که وجود کپسول به خودي خود يک موضوع طبيعي است. بلکه منقبض شدن آن باعث بروز اين عارضه و بدشکلي پستان مي شود. اين عارضه در موارد بکارگيري پروتزهاي قديمي شايعتر بود و امروزه با تغيير ساخت پروتزها، اين عارضه به مراتب کمتر شده است. به طوريکه بروز اين عارضه از حدود30 درصد به حدود 5 درصد رسيده است.

دليل ايجاد انقباض کپسولي کاملا مشخص نيست اما به نظر مي رسد که چند عامل باشد. مهم است تشخيص داده شود که درجات مختلفي از انقباض وجود دارد و بيشتر مواقع تنها ميزان کم و ملايمي ايجاد مي شود. اگر چه در تعداد بسيار کمي از آن ها هم ممکن است اين سفت شدگي آنقدر شديد باشد که براي آن ها ايجاد مزاحمت و اذيت کند، حتي ممکن است که دردناک شده و ممکن است باعث انحراف سينه از حالت عادي شود. اين حالت ممکن است در يکي يا در هر دو سينه رخ دهد و در هر طرف ميزان سفت شدگي متفاوت باشد.
اين حالت ممکن است در هر زماني رخ دهد حتي سال ها بعد از عمل، اگرچه بيشترين احتمال رخ دادن آن در سه سال اول بعد از عمل جراحي مي باشد. متأسفانه در حال حاضردر صورتي که انقباض کپسولي رخ دهد هيچ راه مؤثري براي جلوگيري از ايجاد انقباض کپسولي وجود ندارد.

نوشته بعدی
کک و مک

0 نظرات

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *