در بوتاکس، پوست مهم است یا سن؟

در بوتاکس، پوست مهم است یا سن؟

عامل مهمی که در تزریق بوتاکس باید به آن توجه کرد پوست است نه سن تقویمی، چرا که آنچه از چهره در نگاه اول به چشم می آید چین و چروک های پوست است و حتی ممکن است فردی در سن 20 سالگی نیاز به بوتاکس داشته باشد.

سن مناسب برای بوتاکس چه سنی است؟

بوتاکس، آیا باید آنرا تزریق کرد یا نه؟ هر کس راجع به این موضوع نظری دارد. تیترهای خبری هنوز هم دوست دارند انگشت اتهام خود را برای قضاوت راجع به زنان مشهوری که به نظر می رسد گذر زمان، برای آن ها متوقف شده دراز کنند و در مقابل، به همان اندازه، افرادی هستند که به تقبیح کسانی که جرات دست کشیدن از خطوط چهره و چین و چروک هایشان را ندارند، بپردازند .

اگر از پزشکان و یا صاحبان کلینیک بپرسید چه درمانی در منوی آن ها محبوب ترین است، بسیاری ازآنها به اتفاق آرا می گویند بوتاکس.

نتایج بی نظیری که منجر به صاف شدن خطوط چهره و چین و چروک های پیشانی و دور چشم می شود نشان داده است که این روش به طور گسترده ای ایمن است .در یک مطالعه که در سال 2014 در مجله پزشکی ایالات متحده JAMA منتشر شد برای هرنوع پوست، به طور متوسط یک اثر جانبی منفی در هر روش پیدا شده است. علاوه بر این به دلیل آن که فقط عرضه آن به شکل دارو است ، بسیار قانون مند تر از مثلا فیلرها و یا درمان های لیزری می باشد.

اما واقعا ارزش دارد که با صرف هزینه ی نسبتا بالایی برای هر تزریق چین و چروک ها ناپدید شوند ؟ اگر شما در دهه 20 عمر خود باشید و حس خوبی از پوست خود داشته باشید این کار بی معنی نیست ؟ و بدتر اینکه حتی بعد از تزریق، بهتر به نظر نیایید؟

دکتر تاونشند، بنیانگذار کلینیک زیبایی Askinology در لندن، بوتاکس را اینطور توضیح می دهد : “اگر شما یک ماشین گرانقیمت بخرید… و آن را به صورت منظم به گاراژ ببرید و در شرایط عالی نگه دارد شما 10 سال بعد هنوز هم یک ماشین زیبا خواهید داشت، این قضیه در مورد پوست شما هم صدق می کند. نکته مهم این است که چگونه می توان چیزهای خوب را خوب نگه داشت؟”

دکتر Townshend با حمایت از این روش، معتقد است که بوتاکس یک عمل پیشگیرانه است. او می گوید این کار مانند دادن یک ژاکت چرمی برای استراحت به پوست است تا اجازه دهید چروک ها خود را رها کنند. اما همه با این رویکرد موافق نیستند.

مریم زمانی میگوید: من واقعا به درمان پیشگیرانه با سم بوتاکس باور دارم. وی پزشک مشاور پوست، کلینیکی در لندن و متخصص چشم پزشکی است. مانند بسیاری از پزشکان معتقد است که بوتاکس به هیچ عنوان جوان نمی کند ، دکتر زمانی می گوید: شروع زود هنگام بوتاکس در بهترین حالت اتلاف پول شما و در بدترین حالت باعث پیرتر بنظر رسیدن شماست. برخی از مردم از سن 20 سالگی به عنوان یک مکانیسم برای دور کردن خطوط و چین و چروک های ناشی از حرکت شروع به تزریق می کنند، اما در واقعیت، بسیاری از افراد در دهه 20 زندگی خود هیچ یک از این خطوط را ندارند. این حالت معمولا در دهه 30 شروع می شود.

سوال این است؟ از چه سنی پوست شما شروع به چروک شدن و پیدایش خطوط می کند؟ پیر شدن پوست به شرایط مختلفی از قبیل، نوع پوست، نژاد، ژنتیک و شیوه زندگی، بستگی دارد. دکتر Townshend می گوید، “من می بینم پوست بعضی از خانم ها ی 23 یا 25 ساله ای که سیگار می کشند و تقریبا 10 سال است که از سولاریوم استفاده می کنند ، بسیار متفاوت تر از کسی است که 35 سال دارد اما به خوبی از پوست خود مراقبت می کند”.

او به متخصصین پوست توصیه می کند که باید به پوست فرد مقابل تان توجه کنید نه سن او. اگر شما چهره ای را در برابرتان می بینید که تعداد زیادی خط خنده و اخم دارد و می خواهد در دهه 20 عمر خود برای دفع خطوط و چین و چروک اقدام کند، می توانید این کار را انجام دهید.

یک کارشناس زیبایی شناسی می گوید، اگرچه افراد با خطوط بیش از حد چهره در 28 سالگی زودتر درمان می شوند اما معتقد است خطوط صورت هر فرد بخشی از شخصیت او هستند، و لزوما چیزی نیستند که شما باید آن ها را پنهان کنید.

کنار آمدن با خطوط چهره به درک فرد و پذیرفتن او بستگی دارد. اگر آنها بخشی از وجود شخص شده باشند و فرد آن ها را بعنوان یک بخش جذاب از صورت ظاهری خود پذیرفته باشد، پس معمولا با آن مشکلی ندارد. او می گوید. ” من فکر نمی کنم که خط خنده، اگر همه عوامل دیگر در نظر گرفته شوند و مدیریت شود، چیز منفی ای باشد”.

آیا شروع درمان در سن خیلی کم همه چیز را در دراز مدت بدتر می کند؟ دکتر زمانی می گوید: بله. او می گوید فلج عضلات در پیشانی و یا اطراف چشم شما ، در طول زمان، باعث آتروفی می شود، این اصطلاح پزشکی برای زمانی است که یک عضله به مرور ضعیف و کوچک شده و توانایی کار خود را از دست می دهد و وقتی عضلات صورت کم ​​حجم تر شوند، نشانه دیگری از پیری پوست است.

البته برخی از پزشکان اینطور فکر نمی کنند، آنها این استدلال را دارند که هر چند بوتاکس تا حدودی عضله را ضعیف می کند، اما عضلات صورت آنقدر کوچک اند که اگر این اتفاق هم بیفتد، هیچ کس متوجه آن نمی شود.

یکی از پزشکان میگوید، من تابحال کسی را با یک آتروفی در پیشانی ندیده ام با این حال، دکتر Chantrey می گوید، با بیماران جوان تر که پیشانی خود را بیش از حد تزریق می کردند مشکلاتی داشته است، مثل اینکه ابروی فرد شروع به افتادن زودتر از زمان نرمال کرده است. اگر شما بیش از حد در خطوط افقی پیشانی تزریق داشته باشید سبب به خطر انداختن موقعیت ابرو و افتادن ابرو می شود. پس از آن، شما سنگینی ابرو را حس خواهید کرد.

اگر بیش از حد در اطراف چین های پای کلاغی گوشه چشمتان بوتاکس تزریق کنید، مشکل مشابه دیگری می تواند رخ دهد. اگر خطوط لبخند و اطراف چشم به شدت و خیلی زود درمان و صاف شوند، می تواند یک لبخند غیر طبیعی به شما بدهد. او می گوید، اگر چه اثرات تزریق بیش از حد در جوانی، برگشت پذیر هستند، اما اثر آن سه تا چهار ماه طول می کشد و شما باید مجددا بوتاکس خود را تجدید کنید.

البته، راه های دیگری نیز برای کمک به شما وجود دارد که با استفاده از توصیه های دکتر می توانید در دهه های 20 و 30 سن خود، پوستی بدون تزریق داشته باشید.

درمانهای موضعی مانند لایه بردارهای غنی از “آلفا هیدروکسی اسید” می تواند به کاهش چین و چروک زودرس کمک کند، که البته باید با نظر پزشک انجام پذیرد، همینطور یک رژیم مراقبت از پوست مناسب و مصرف آنتی اکسیدان بالا مانند ویتامین A و C، به علاوه استفاده از ضد آفتاب روزانه، یک نقطه شروع برای داشتن پوستی سالم و با نشاط است.

0 نظرات

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *