ليزر كيو سوييچ

ليزر كيو سوييچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ Q-SWITCHED) ) جهت ازبین بردن ضایعات پوستی پررنگ نظیر خالهای مادرزادی ، کک ومک ،تاتو وخالکوبی های مختلف بخصوص با رنگهای مشکی وآبی استفاده می شود . البته کاربا این دستگاه جلسات متعدد نیاز داشته ومعمولا” قبل از شروع جلسات درمانی یک جلسه تست نیاز است که درطی آن مقدارانرژی مورد نیاز بدست می آید تا درجلسات درمانی ازآن استفاده شود .عکسهای قبل از تست با لیزر با عکسهای بعد از آن مقایسه شده ودرصورت پاسخدهی مناسب ضایعات به لیزر از این روش درمانی استفاده می شود .با توجه به اینکه عمده استفاده از لیزرکیوسوییچد جهت محو کردن تاتو و خالکوبی میباشد جزیی تر به این مقوله می پردازیم.

خالكوبی عبارت است از ایجاد یك علامت یا شكل پاك نشدنی روی پوست با وارد كردن رنگ به داخل آن از طریق سوزن یا سایر وسایل نوك تیز.

بسیاری از افراد مدتی پس از انجام خالكوبی یا تاتو به دنبال روشی می گردند كه این خط و خطوط را پاك كند که شایع ترین علت این خواهش، پشیمان شدن بیمار است(در مورد خانمها معمولا تمایل به برگشت به حالت طبیعی چهره خودشان و درمورد آقایان به دلیل قوانین استخدام در سازمان های نظامی و… .)

در تحقیقی مشاهده شده كه حدود 70 درصد افراد، ساعتی بعد از خالكوبی از این عمل خود پشیمان می شوند.

علت بعدی عدم تطابق طرح خالكوبی (شامل ابرو یا خط چشم) با طرح ایده آل بیمار است. گاهی هم آرایشگر دچار اشتباه شده و خالكوبی های دو طرف را قرینه انجام نمی دهد، لذا لازم می شود كه قسمتی از طرح یك طرف پاك شود. گاهی نیز فرد دچار واكنش های حساسیتی (آلرژیك) به رنگ تاتو می شود و لازم می شود رنگ از داخل پوست خارج گردد.

كلا چه روش هایی برای پاك كردن خالكوبی و تاتو وجود دارد؟
روش های متعددی برای برداشتن و پاك كردن خالكوبی وجود دارد، شامل : جراحی و بریدن ناحیه حاوی خالكوبی و سپس دوختن ناحیه؛ درم ابریژن مكانیكی (در این روش از یك وسیله جهت سایش پوست استفاده می شود)؛ میكرودرم ابریژن(با پاشیدن پودرهای كریستال اكسید آلومینیوم ، پوست به طور سطحی تراشیده می شود و فقط برای خالكوبی های سطحی كاربرد دارد)؛ سل ابریژن (از نمك برای تراشیدن پوست استفاده می شود)؛ خارج كردن شیمیایی رنگ توسط یك خمیر خاص؛ سرمادرمانی (جراحی با سرما) یا كرایوتراپی؛ استفاده از اسیدهای شیمیایی و سرانجام لیزردرمانی شامل لیزرهای لایه بردار مثل اربیوم و co2 و لیزرهای غیر لایه بردار.

بهترین روش كدام است؟
از میان روش های فوق برخی می توانند جوشگاه های بدی ایجاد كنند و نتیجه خوبی را از نظر زیبایی به همراه نداشته باشند. پزشكان متخصص پوست، بهترین روش را لیزر درمانی می دانند.

چه خالكوبی هایی راحت تر پاك می شوند؟
هر چه خالكوبی سطحی تر و قدیمی تر باشد، راحت تر پاك می شود. هر چه رنگ به كار رفته حرفه ای تر باشد، پاك كردن آن سخت تر است. برخی رنگ ها مثل سیاه، و آبی و قهوه ای بهتر از رنگ هایی مثل قرمز قابل پاك شدن با لیزر هستند.

بهترین لیزر برای این كار چیست؟
بهترین لیزرها برای پاك كردن تاتو، لیزرهای كیوسوییچد Q-SWITCHED) ) هستند، زیرا بدون ایجاد جوشگاه از طریق تكه تكه كردن قطعات رنگ موجود در پوست، سلول های ایمنی پوست را در بلعیدن و زدودن رنگ خالكوبی كمك می كنند.

باید توجه كرد كه معمولا پاك شدن خالكوبی توسط لیزر نیاز به چند جلسه درمان دارد و بیمار باید صبر داشته باشد و به پزشك خود اعتماد كند.

عده ای از آرایشگر ها برای پاك كردن اشتباهات خالكوبی خود به رنگ های هم رنگ پوست متوسل می شوند. این درست است؟
این بزرگ ترین اشتباه است و با این كار مشكلات بیمار چند برابر خواهد شد، زیرا هنگام پاك كردن رنگ های هم رنگ پوست(تاتو سفید) توسط لیزر، گاهی تغییر رنگ تیره صورت می گیرد و وضعیت از آن چه كه بوده بدتر می شود. برای برداشتن رنگ های هم رنگ پوست نیاز به لیزرهای لایه بردار(اربیوم یا co2 )یا روش های دیگر است كه حتما باید توسط پزشک انجام شود( استفاده از اسید در آرایشگاه ها برای پاك كردن تاتو، ممکن است به مشكلاتی مثل بافت های جوشگاهی یا حتی ایجاد گوشت اضافه در محل منجر شود.)

. درصورت استفاده ازلیزرهای لایه بردارتعداد جلسات کمتری برای درمان لازم است وگاهی با یک جلسه درمان ضایعه کاملا پاک میشود( در مواردی هم که از رنگهای مخلوط استفاده شده این روش جوابگویی بهتری ممکن است داشته باشد) در این روش بعد از پاک کردن تاتو مدت کوتاهی قرمزی بر روی پوست باقی میماند وسپس به تدریج محو میشود

0 نظرات

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *