می دانید فیلرهای پوست چیست؟

می دانید فیلرهای پوست چیست؟

فیلرها موادی هستند که برای پر کردن چاله های پوستی، چروک های پوست و یا رفع نقایص و گودی های صورت، این ژل ها اغلب اولین خط درمانی هسنتد که در درمان پیری پوست به طور رایجی استفاده می شوند.
از کاربرد شایع آنها برجسته کردن لب و گونه ها ، پر کردن خطوط خنده بین بینی و لب ویا خطوط ایجاد شده در اثر حرکات چهره و… چناچه از نام آن بر می آید شامل همه موادی است که برای پر کردن بافتهای بدن استفاده میشود.

این مواد بتدریج در بدن تجزیه شده و جذب بدن می شوند و معمولاً از جنس مولکولهای خود بدن هستند .در ابتدا شایعترین فیلر قابل جذب کلاژن بود که از حیوانات گرفته می شد اما بعدها کلاژن انسانی هم استفاده شد.
علت آنکه مدتی بعد کلاژن جای خود را به فیلر قابل جذب دیگری به نام اسیدهیالورونیک Hyaluronic acidداد و خود بتدریج از رواج افتاد سه مسئله بود: کلاژن در ۱%واکنشهای حساسیتی شدیدی داد و نیاز به تست کردن داشت (مثل تست پنی سیلین)اما در هیالورونیک اسید عوارض حساسیتی بسیار بسیار نادر است۱۰۰۰۰ /۱، طول مدت ماندگاری کلاژن در بهترین حالت ۶ماه بود اما ترکیبات معروف هیالورونیک اسید مانند ژوویدرم یا پرنسس حدود یکسال ماندگاری دارد.

در کلاژن هر میلی متر مکعب از ژل یک میلی متر مکعب حجم ایجاد می کرد اما در هیالورونیک اسید به علت قابلیت جذب آب زیادی که وجود دارد هر میلی متر مکعب ژل چندین میلی متر حجم ایجاد می کند یعنی با مقدار کمتری هیالورونیک اسید حجم بیشتری پر می شود سپس نتیجه چشمگیر تر و درمان ارزانتر است.

فیلرهای دیر جذب
مثل رادیس RadiesseوCaptique که اولی ساختمانی شبیه استخوان دارد و دومی از ترکیبات اسید لاکتیک است . هردوی این فیلرها باعث تحریک کلاژنسازی می شوند و پس از مدتی اثرات خود را نشان می دهند و معمولاً طول اثری حدود ۵/۱سال دارند.اشکال هردوی این مواد آنست که می تواند ایجاد گلوله های زیر پوستی کنند.

فیلرهای غیر قابل جذب
که معمولاً حاوی ترکیبات آکریلیک هستند مثل آرتکل،آکوآمید . این ترکیبات اگرچه در بعضی از انواع تائید سازمان دارویی آمریکا را هم دارند اما باز هم به علت آنکه پتانسیل گلوله شدن دارند و نمی توان آنها را در خود پوست تزریق کرد کم مصرف تر از فیلرهای قابل جذب هستند .

باید توجه داشت که تقریباً تمامی عوارضی که از ژل ها می شنوید در حقیقت مربوط به ژل پاژ ساخت کشور اوکراین بوده که ارزانترین ژل تاریخ است. چون قیمت هر میلی لیتر آن بین۳۰۰-۱۰۰۰تومان بوده و از نوع ترکیبات آکریلیک صنعتی است که متاسفانه عوارضی چون جابجایی،تورم ،گلوله شدن و عفونتهای فاجعه انگیز دارد و مصرف آن از سال ۸۳ توسط وزارت بهداشت منع شده است اما متاسفانه هنوزهم گهگاه بیمارانی دیده می شوند که توسط این ژل همین اواخر درمان شده اند . درظرف چند سال گذشته، فیلرها یا پر کننده های(ژل ها) قابل جذب جای فیلرهای غیرقابل جذب و طولانی اثر را گرفتند و تبدیل به حاکم عرصه زیبایی شد ه اند.

حل کاربرد ترکیبات مختلف اسید هیالورونیک شامل ۳ دسته هستند:
پرکردن چین ها
بزرگ کردن نواحی مختلف صورت مانند لب و برجسته کردن گونه وپرکردن نواقص صورت
پرکردن چین هاجهت جوان سازی و شاداب سازی پوست

به طور معمول تزریق ترکیبات مختلف هیالورونیک اسید به صورت سرپایی با بی حسی موضعی از طریق مالیدن پماد بی حس کننده، یاتزریق لیدوکائین انجام می شود. مقدار فیلر تزریق شده و سطحی یا عمقی تزریق شدن آن، بستگی به عمق و محل چین موردنظر دارد. ترکیبات هیالورونیک اسید به علت جذب آب زیاد در اطراف خود و افزایش حجم حاصل از این امر نیاز، به حجم کمتری از فیلر برای تصحیح چینها و فرورفتگی ها دارد. عوارض ناشی از تزریق هیالورونیک اسید بسیار نادر بوده و واکنش های حساسیتی به آن کمتر از ۱۰۰۰۰ / ۱دیده می شود.علت آن است که ساختمان این مولکول میان تمام مهره داران یکسانست.

تورم محل تزریق اندک بوده و تنها دربعضی موارد، کبودی محل تزریق دیده می شود که ظرف مدت کوتاهی هم از بین می رود.طول مدت ماندگاری این ترکیبات بسته به غلظت دارو و بزرگی مولکول، درنسل های جدید حدود ۹ تا ۱۲ ماه است.
نکته مهم درموردتزریق ترکیبات هیالورونیک اسید، آن است که این ترکیبات به هیچ وجه اثر مضری بربافت ندارند و حتی برعکس به طور تجربی مشاهده شده که معمولا پس از جذب فیلر هم چین به شدت اولیه عود نمیکند، بلکه به علت کلاژن سازی ایجاد شده درمحل، معمولا در تزریقات بعدی نتیجه بهتر و بهتر هم می شود.(تقریبا ۲۰ تا۳۰ درصد از ژل دربافت کلاژن سازی کرده وباعث بهترشدن وضعیت محل در تزریقات متعدد بعدی میشود)

مراقبت های بعد از تزریق :
تا۱۲ ساعت به محل آب نزنید.
تا ۳ روز از ترکیبات آرایشی (بجز ضدآفتاب بدون رنگ ،آن هم از روز بعدازتزریق )ودرژل لب تا یک هفته ازرژلب استفاده نشود ولی استفاده از چرب کننده هایی مانند پماد جنتامایسین چشمی برای ژل لب از فردای تزریق بلامانع است.
تا ۴ هفته از سونا یا حمام بخاراستفاده نکنید.(حرارت ماندگاری ژل را کم می کند)
استفاده از کمپرس سرد قبل و بعد از تزریق، احتمال کبودی را کمتر میکند.(البته کبودی،تورم وقرمزی محل تزریق طبیعی بوده وبعدازیک هفته ازبین میرود)
تا یک هفته از داروهایی مانند ایبوبروفن ،ویتامین ای و سی و چای سبز استفاده ننمایید(درصورت داشتن درد فقط از استامینوفن استفاده شود)
تا ۶ ماه استفاده از لیزر ،میکرودرم ،لایه برداری و پیلینگ ممنوع است(چون اثر ژل زودتر ازبین خواهد رفت)
در ژل لب و خط خنده تا ۶ ماه اقدامات دندانپرشکی ممنوع است.
در ژل لب باتوجه به تحرک و پرخون بودن عضو عمر ژل کمترخواهدبود.(بطورمتوسط ۶ماه)
ماندگاری ژل در افراد ورزشکار و کسانی که کورتون مصرف میکنند همچنین درافراد باسوخت وساز بالا کمتر از سایرین می باشد (یعنی نیاز به تجدید زودتر ژل دارند)

آخرین و جدیدترین کاربرد ترکیبات هیالورونیک اسید، کمک به جایگزینی اسید هیالورونیک از دست رفته پوست، جهت بهبود آب رسانی، طراوت و شادابی پوست است که به طور مشخص وچشمگیر، باعث شفافیت و طراوت پوست می شود.به طور خلاصه به علت عوارض نادر، سازگاری بافتی عمده، نتایج طبیعی، و ماندگاری قابل توجه و عدم ممانعت از انجام سایر اعمال زیبایی ترکیبات هیالورونیک اسید تبدیل به حاکم مطلق و بی عارضه ی عرصه زیبایی شده اند.

0 نظرات

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *