موارد مهم درمصرف ماینوکسیدیل چیست؟

موارد مهم درمصرف ماینوکسیدیل چیست؟


ماینوکسیدل با فرایند گشادکردن عروق جریان خون را به افزایش می اندازد و برای ریزش موهایی که به یکباره اتفاق می افتد و ممکن است دلیل غیرقابل توضیحی داشته باشد کاربردی نخواهد داشت. در این مقاله به تمامی مواردی که در مصرف این دارو باید توجه داشت پرداخته ایم، با ماه همراه باشید.

استفاده برای افراد 18 سال به پایین توصیه نمیشود.

طرز استفاده ماینوکسیدیل موضعی

قبل از استفاده از این محصول تمام دستورالعمل های موجود بر روی در بسته بندی محصول را بخوانید و دنبال کنید. اگر در مورد هر یک از اطلاعات این محصول مردد هستید، با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از استفاده از دارو پوست سر خود را تمیز و خشک کنید. شما میتوانید این محصول را بر روی موی مرطوب بریزید. برای استفاده از محلول، آپیلکاتور ( قطره چکان‌ )‌ را با 1 میلیلیتر از دارو پر کنید (در خط 1 میلیلیتر)، و یا 20 قطره از محصول را استفاده کنید . موهای خود را در قسمتی که نازک شده است ازهم جدا کنید و محلول را به طور مساوی به ناحیه آسیب دیده پوست سر بریزید. به آرامی مالش دهید. اجازه دهید که محلول به طور کامل قبل از استفاده از سایر محصولات فرم دهنده (به عنوان مثال، ژل، موس) و یا قبل از رفتن به رخت خواب، خشک گردد.

برای استفاده از کف، دست های خود را در آب سرد بشویید و کاملا خشک کنید. به مقدار نصف یک فنجان کف را بر روی پوست سر ریخته و به آرامی مالش دهید. قبل از فرم دادن و خوابیدن، اجازه دهید که کف کاملا خشک شود.

اگر پوست سر شما دچار سوزش شدید شد، شما باید در روزهایی که موهای خود را رنگ کرده اید یا بر روی موهایتان از مواد شیمیایی (مانند پرم مو) استفاده کرده اید، از استفاده از ماینوکسیدیل پرهیز کنید.

بدون دستور مستقیم پزشک خود ٬ این محصول را بر روی دیگر قسمت های بدن استفاده نکنید. بر روی پوستی که قرمز شده، دارای سوزش و درد است و یا پوست خراشیده، بریده شده و یا آلوده استفاده نکنید. پس از به کار بردن این محصول دست های خود را کاملا بشویید. از نفوذ دارو به چشم هایتان جلوگیری کنید. در صورت نفوذ دارو به چشم، چشم های خود را با مقادیر زیادی از آب سرد بشویید.

این دارو را بیشتر از آنچه که در دستورالعمل گفته شده استفاده نکنید و همچنین از این دارو برای پوست های حساس و آفتاب سوخته به کار استفاده نکنید. انجام این کار باعث جذب دارو به بدن شما شده و در نتیجه منجر به عوارض جانبی جدی میشود. این محصول ممکن است حاوی مقداری الکل باشد و میتواند پوست سر را خشک و تحریک کند. برای استفاده ایمن از این محصول با پزشک خود و داروساز مشورت کنید.

رشد مجدد مو زمان زیادی طول میکشد. اکثر افراد برای مشاهده اثرات آن باید این دارو را به طور منظم به مدت 4 ماه استفاده کنند. این دارو برای حفظ رشد مو باید به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد. اگر وضعیت شما پس از استفاده این دارو به مدت 4 تا 6 ماه بهبود نیافت و یا بدتر شد، و یا اگر شما فکر میکنید که یک مشکل جدی در این رابطه مواجه شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ماینوکسیدیل

ممکن است سوزش، گزش یا قرمزی در موضعی که دارو در آن استفاده شده است، رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی بماند یا بدتر شود، سریعا با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

اگر دکتر شما استفاده این دارو را به شما توصیه کرده است، فراموش نکنید که او مطمئن است که اثرات مفید این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن برای شما است. بسیاری از مردم با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی در خود مشاهده نکرده اند.

به ندرت، این دارو میتواند از طریق پوست جذب شده و باعث ایجاد عوارض جانبی گردد. اگر در استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی مانند، رویش موهای ناخواسته در صورت و بدن، سرگیجه، ضربان قلب سریع و نامنظم، ضعف و غش، درد قفسه سینه، تورم دست ها و یا پاها، افزایش غیرمعمول وزن، خستگی، مشکل در تنفس به ویژه در هنگام دراز کشیدن، در خود مشاهده کردید، استفاده دارو را متوقف کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

واکنش های آلرژیک جدی به این دارو بسیار نادر میباشد. اگر شما متوجه نشانه هایی از یک واکنش شدید آلرژیکی، مانند، جوش، خارش پوست یا تورم (به ویژه در صورت/ زبان/ دهان)، سرگیجه شدید، تنفس دردناک و سخت، در خود شدید، سریعا درمان دارویی را شروع کنید.

موارد ذکر شده لیست کاملی از عوارض جانبی این محصول نمیباشد. اگر شما متوجه عارضه ای شدید که در اینجا به آن اشاره ای نشده است به پزشک خود یا داروساز مشورت کنید.

موارد احتیاط

قبل از استفاده از ماینوکسیدیل، اگر شما حساسیتی به این دارو و همچنین اگر هر گونه آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که میتواند واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری را بوجود بیاورد. این مسائل را با جزئیات بیشتر با داروساز خود در میان بگذارید.

اگر شما هر کدام از مشکلاتی که در ادامه ذکر می کنیم را دارید، قبل از استفاده از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید: بیماری های پوست سر (به عنوان مثال، اگزما، عفونت، بریدگی ها)، مشکلات قلبی (به عنوان مثال، درد قفسه سینه، سکته قلبی، نارسایی قلبی)، بیماری های کلیه ، بیماری های کبد.

در دوران بارداری، این محصول باید تنها هنگامی استفاده شود که شدیدا مورد نیاز است. با پزشک خود در خصوص خطرات و مزایای آن مشورت کنید.

هنوز معلوم نیست که آیا این دارو می تواند به شیر مادر نفوذ کند یا نه. قبل از تغذیه کودک با شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است کارکردهای داروهای شما را تغییر داده و یا خطر عوارض جانبی جدی را در شما افزایش دهد. این اطلاعات شامل همه تداخلات دارویی ممکن نیست. لیست تمام محصولات دارویی را که استفاده میکنید (از جمله داروهای با تجویز یا بدون تجویز پزشک و محصولات گیاهی) نگه دارید و آنها را با پزشک و داروساز در میان بگذارید. از شروع، توقف، و یا تغییر دوز هر دارو بدون تایید پزشک خود، پرهیز کنید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند ٬ عبارتند از: داروهای تجویز شده برای فشار خون بالا (به عنوان مثال، گانیتیدین)، داروهایی که با الکل تداخل دارند (به عنوان مثال، دی سولفیرام، مترونیدازول).

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، گرگرفتگی باشد.

توجه:
به طور منظم به پزشک و یا آزمایشگاه مراجعه کنید.

دوز از دست رفته (وعده فراموش شده)

اگر شما یک وعده از استفاده دارو را فراموش کردید، نگران آن نباشید و برنامه مقدار مصرف معمول خود را ادامه دهید. با دو برابر کردن دوز ٬ آن را جبران نکنید.

روش نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و دور از گرما نگه دارید. این محصول قابل اشتعال است. آن دور از آتش نگه داشته، و پس از استفاده از آن مطمئن شوید که

تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.

داروها را در توالت و یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه انجام این کار توصیه شده باشد. این محصول را بعد از اتمام تاریخ انقضا و یا عدم نیاز به آن به طور کامل دور بیندازید. با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود در این مورد مشورت کنید.

0 نظرات

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *